Skip to main content

Novodobé médium - 360° VR video

Technologie videokamer dospěla do bodu, kdy je možné natáčet velmi kvalitní 360° video až v rozlišení 11k. Proč ale vůbec natáčet 360° video v tak kvalitním rozlišení a k čemu ho vůbec potřebuji jako firma?

V našem článku se podíváme na všechny důležité faktory, proč by Vás 360° video mělo zajímat

Hodně budeme mluvit o virtuální realitě, což je aktuálně technologie, do které investují světové společnosti miliardy dolarů. VR je přirovnávané jako když se objevily první počítače nebo mobilním telefony.

Pokud jako firma chcete udržovat krok je nutné používat i nové technologie. Firmy, které nepoužívají nové technologie, tak je dřív nebo později nahradí efektivnější a technologicky vyspělejší konkurence.

Historie virtuální reality

Pojďme se lehce podívat do historie. Koncept virtuální reality se poprvé představil a realizoval v roce 1957 Morton Heilig pod názvem Sensorama. Heilig vymyslel 3D kameru a speciální projektor, který simuloval 3D projekci videa a zvuku, plus také se snažil simulovat vibrace, vůně nebo vítr, aby byl divák maximálně vtažen do děje videa.

Tohle vše se stalo před 62 lety. Od té doby máme již kompletně vyvinout headsety virtuální reality, které jsou lehké, bezdrátové, mají kvalitní rozlišení a nízkou odezvu.

Díky rychlému pokroku technologií máme k dispozici také 360° kamery, které dokáží natáčet videa v rozlišení až 11K s 3D efektem. To vše s robustní infrastrukturou internetu, softwarů a hardwaru.

Virtuální realita je tu s námi tedy opravdu dlouho. Virtuální svět lidi vždy přitahoval, ale až v dnešní době se dostáváme do bodu, kdy jsme schopni tuto technologii opravu využít v každodenním životě jako je zábava, práce nebo relaxace.

Kapitola 1

Nový rozměr zážitku

Kapitola 2

Nechte lidi prožít Váš příběh

Kapitola 3

Nové možnosti kreativity

Kapitola 4

Infrastruktura je připravená

Kapitola 5

Monetizace 360°/VR videí

Kapitola 6

Školení, zážitek nebo e-commerce

Kapitola 7

Budoucnost, vize a potenciál VR

1. Kapitola

Nový rozměr zážitku

Každá firma i podnikatel ví, že musí komunikovat se svými zákazníky a neustále přijímat zpětnou vazbu.

Do seznamu Google Moje Firma máte několik způsobů, jak přidat obsah, například:

Webová stránka

Webové stránky jsou Vaše „virtuální výkladní skříň“

Sociální sítě

Komunikace přes Facebook, Instagram, Youtube nebo Linkedin

Televize

Vytváření reklamních spotů na Vaše produkty nebo služby

Kamenný obchod

Výdejní místa a prodejny se showroomem

Tištěné materiály

Inzerce přes letáky, billboardy nebo polepy

Rádio

Placený obsah v populárních rozhlasových stanicích

Pokud řídíte firmu, tak určitě máte někoho kdo se Vám stará o webové stránky, někoho, kdo má na starost sociální sítě, a někoho kdo zaštiťuje marketing a PR. Tyto komunikační nástroje firmy jsou dnes naprosto nezbytnou součástí každé firmy. 

Co ale kdybyste Vašemu zákazníkovi dali vyzkoušet něco nového?

360°/VR video je dokonalý způsob jak zákazníkovi ukázat Vaši firmy, tak jak ji ještě nikdy nepoznal. Ukažte mu něco opravdu unikátního, co jen tak neuvidí – Váš příběh, zaměření na kvalitu nebo jedinečné prostory

Technologie virtuální reality jednoduše umožňuje předat uživatelům zcela nový druh zážitku. Můžete vytvářet grafické prostředí nebo reálně produkovat obsah 360° kamerou pro VR. Výhoda 360° videa pro VR je, že je to daleko levnější metoda než vytváření obsahu v grafice.

2. Kapitola

Nechte lidi prožít Váš příběh

Možnosti, kterých dříve nebo později začne využívat každá firma

Například společnost Oreo se rozhodla udělat 360° video pro přiblížení „své továrny na čokoládu“ ve stylu Willyho Wonky. Toto 360° video zábavnou formou ukazuje, jak se vyrábí sušenky Oreo.

„Wonder Vault“ je fantastická továrna vytvořená Oreem, jehož cílem je poskytnout divákům všech věkových skupin přehled o jejich produktech. Video má po více jak 3 letech více než 3,5 miliony zhlédnutí a více než 3 600 lajků.

Obsah 360° videa mohou sledovat uživatelé na svých klasických PC, telefonech a tabletech, hlavní využití 360° videí je, že si je můžeme pustit v headsetu virtuální reality. Teď se nabízí vcelku očekávaná otázka – kolik lidí má ve skutečnosti VR brýle doma, aby si mohlo pustit Vaše video?

V dnešní době je VR brýlí v domácností jako šafránu. V roce 2022 se odhaduje na 55 milionů domácností, které budou vybavené VR brýlemi celosvětově. Toto číslo bude exponenciálně růst a s nimi i samotná kvalita VR brýlí. 

Optimistický názor je, že VR brýle absolvují stejně podobnou adopci jako mobilní telefony, které jsou již naprostou součástí našich životů. Odahovaný příjem z VR sektoru se odhaduje na 21.8. miliard $ a to muž v příštím roce!

3. Kapitola

Nové možnosti kreativity díky VR

Video ve virtuální realitě představuje úplně nové odvětví videoprodukce, které není vůbec prozkoumané a definované nějakými zaběhlými standardy. Je to hlavně proto, že ve 360° videu máte úplné jiné možnosti zážitku, pokud uživatel sleduje 360° video ve VR.

360° video a VR umí přenést diváka kamkoliv chcete

Pokud máte restauraci, můžete diváka vzít do kuchyně a vyvolat v něm chuť na jídlo a nebo pokud napříiklad máte hudební klub, můžete přes VR vyvolat v divákovi pocit zábavy. Možnosti jsou neomezené a záleží jen na emoci, kterou chcete vyvolat.

4. Kapitola

Infrastruktura je připravena

Jak jsme již zmínili, virtuální realita se může stát každodenní součástí našich životů, stejně jako je dnes mobilní telefon. Virtuální svět se stále vyvíjí a umožní nám dělat všechno možné – cestování, vzdělávání, simulace krizových či ekonomicky náročných situací.

Využitelnost internetu a mobilních telefonů exponenciálně roste.

Dvě z největších platforem na internetu Facebook a YouTube jsou již na palubě 360°/VR videí. Ještě dnes jste schopni publikovat 360° video na FB i YT v rozlišení až 8K! Právě největší firmy světa jako Google, Facebook, Youtube, Samsung, HTC investují miliardy dolarů na vývoj hardwaru a softwaru, aby se připravily na další generaci uživatelských požadavků. Virtuální realita má mnoho využití již dnes

Software i hardware je dnes na velmi slušné úrovni. Máme tak k dispozici všechny dostupné prostředky, které Vás mohou přenést do světa virtuální reality a můžete přiblížit tak veřejnosti přiblížit Váš koncept, Vaši prodejnu, Váš produkt.

5. Kapitola

Monetizace 360°/VR videí

Jste firma či podnikatel a přemýšlíte nad 360° videem? Bojíte se, že VR brýlí vlastní málo lidí a nevíte tedy, proč byste si měl platit za takové video? 

Nejlepší způsob jak využít hotové 360°/VR video je mít vlastní VR brýle. Následně můžete videa monetizovat pro veřejnost, která navštíví Vaše místo. Vyvolat chuť v zákazníkovi si za takové video zaplatit, není nic těžkého. 

Stačí, když společně natočíme 360°/VR video s působivým kontentem. Může to být historie Vašeho místa, záběr z míst, kam se u Vás veřejnost nemá šanci podívat nebo například Vaše produktové video, kde si přímo zákazník Váš produkt vyzkouší.

6. Kapitola

Školení, zážitek nebo e-commerce

Když uz se rozhodnete dělat video ve virtuální realitě, doporučujeme zvolit jeden ze 3 směrů. Kolem těchto tří směrů se točí všechny 360°/VR videa. Takový “svatý grál” je mít propojeny tyto 3 směry do jednoho 360°/VR videa.

  • Školení/trénink – virtuální realita plní v sektoru školení a vzdělávání firem roli podpůrného prostředí, kde můžeme simulovat jaké situace chceme. Simulace krizových sitací, klasické školení převedené do VR a trénink všech durhů, všechny tyto koncepty jsou mnohem škálovatelnější, účinější a levnější oproti klasickým metodám.
  • Zážitek – jakákoliv aktivita, která dostává větší požitek díky VR. Skok s padákem, jízda v autě, potápění s delfíny, cesta na měsíc nebo ukázka výroby Vašeho produktu podobně jako to udělalo Oreo. 
  • E-commerce – nakupování bude v budoucnu probíhat přes VR, budete procházet obchodem, dávát si do “košíku” věci a následně u poklady zaplatíte, zboží samozřejmě obdržíte fyzicky. Takový nákup byl nedávno proveden ve virtuálním světě Somnium Space, kde si člověk koupil elektrické auto Teslu 3.

7. Kapitola

Vydrží věčně - pokud chcete

VR používají aktivně armádní složky, NASA, vzdělávací agentury, herní průmysl, cestovní agentury a nebo města pro jedinečný kontent 360° videí. Právě v tuto dobu je ideální načasování se zajímat nejen o VR jako technologii, ale jako budoucí přínos peněz podobným stylem, jako si dnes lidé vydělávají na internetu. Za pár měsíců či let bude zcela běžné, že lidé budou pracovat ve VR a bude to jejich povolání. 

Pro Vás jako firmy a podnikatele by mělo být stěžejní se na tuto dobu připravit. Nemělo by Vás překvapit, pokud budou v budoucnu lidé dávat přednost nákupu s VR brýlemi na hlavě, místo návštěvy kamenného obchodu. Pokud v budoucnu dosáhne virtuální svět alespoň desetinu aktivních uživatelů co má Facebook, tak bude 200 milionů lidí trávit čas ve VR světě. V takovém případě byste tam chtěli být aktivní, mít tam pozemek (pro soukromé nebo firemní účely) a nějakým způsobem vydělávat.