Skip to main content

Volumetrické video je technika, která zachycuje trojrozměrný prostor. Tento typ volumografie získává data, která lze prohlížet na plochých obrazovkách a také pomocí 3D displejů a VR brýlí. Formáty zaměřené na diváka jsou četné a požadované techniky snímání pohybu se opírají o počítačovou grafiku, fotogrametrii a další metody založené na výpočtu obrazu.

Účastník obvykle zažívá průběh volumetrického videa v reálném čase a má přímý vstup při zkoumání generovaného objemu. To znamená, že účastník/pozorovatel se může v průběhu videa pohybovat dle libosti a to i při živých vstupech!

Volumetrické video je vlastně takové lepší snímání 3D obrazu pixelů. Na místo klasického 3D videa, kde je pixel zachycen pro levé a pravé oko zvlášť, u volumetrického videa je pixel zachycen pro levé i pravé oko současně a tím pádem dodává ještě větší pocit ponoření, než u klasického 3D videa. 

Skutečné ponoření do obrazu kolem Vás

Jak se volumetrické video i hardware displeje vyvíjí, brzy vstoupíme do éry opravdového ponoření, kde zachycení prostředí zprostředkuje skutečně emoční zážitek ve zcela novém podání a propojí hranice mezi skutečným a virtuálním světem.

Tento průlom ve světě virtuální reality vyvolá evoluci ve způsobu, jakým konzumujeme média. Zatímco technologie pro smysly, jako je vůně a propriocepce, jsou stále ve fázi výzkumu a vývoje, jednoho dne v ne tak vzdálené budoucnosti budeme přesvědčivě cestovat do nových lokalit, skutečných i imaginárních.

Odvětví v cestovním ruchu a žurnalistice najdou nový život ve schopnosti bezpečně dopravit k divákovi nebo návštěvníkovi na místo a návštěvník si bude moci projít dané místo a sám si zvolit z jakého místa v dané lokaci bude chtít danou věc pozorovat!

Plné zachycení místa a možné opětovné použití

Jakmile je záznam místa vytvořen a uložen, může být znovu použit a případně i předělán způsobem, který přesahuje původní předpokládaný rozsah. Správná vizualizace může herci nebo performerovi pomoci pohodlně přizpůsobit scénu nebo akci s vědomím, že jejich praxe není na úkor zbytku produkce.

Stará místa mohou být digitalizovány dříve, než zaniknou, což jim umožní věčně žít jako místo, kam se může kdokoliv v budoucnu podívat a zažít genius loci – duch místa.

Opětovné použití společně s využitím CGI můžeme generovat celé místnosti, domy, města, díky této technologii se v budoucnu budeme moci přesunout do virtuálního prostředí jako například Bradavice z Harryho Pottera nebo do jakékoliv historické události, kde prostředí bude generované počítačem, ale lidé, oblečení a předměty mohou být reálné. 

Kombinace volumetrického videa

a efektů CGI

Volumetrické snímání vyniká při snímání statických dat nebo předem vykreslených animovaných záběrů. Není ovšem zatím možné vytvořit imaginární prostředí ani nativně umožnit jakoukoliv úroveň interaktivity.

Nejdůležitější je, že dovednosti, které jsou v současné době částečně zastaralé díky pokroku v generované počítačové grafice (CGI) a off-line vykreslování, budou opět relevantní, protože věrnost věcí, které jsou skutečné, ručně vyrobené – kvalitní kostýmy přizpůsobené na míru, budou vždy mnohem více pohlcující než cokoli plně generované počítačem.

Kombinací těchto prvnků v reálném životě s volumetrickými snímky s CGI se nám podaří smíchat skutečný život a naši představivost způsobem, který jsme si dříve ani nedokázali představit. CG se dnes dělá pouze na ploché obrazovce, a využívá se především ve filmovém průmyslu a akčních filmech.

Na tuto technologii si budeme muset ještě pár let počkat, abychom se dočkali spotřebitelských kamer schopných natáčet touto technologií. Zatím si tak můžeme vychutnat klasické 3D video ve VR.